Çözülmeyen
sorunuz kalmasın!

ŞİMDİ BAŞLAYIN

Google Play Store

Sistemin Android tabanlı mobil uygulamasını indirerek işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Proje Hakkında

'Öğretmenim Bir Soru Sorabilir Miyim?' Projesi Şanlıurfa Ölçme Değerlendireme Merkezi'nce Yürütülmektedir

Proje ile, öğrencilerimizin çözemedikleri soruları çözmeyi, öğrencilerimizi soruların kapsamına göre EBA platformundan yararlanabilecekleri kaynaklara yönlendirmeyi ve gelen sorular çerçevesinde öğrencilerimizin eksik kazanım ve konularını tespit ederek destek vermeyi hedefliyoruz.

 • Proje konusunda gerekli alt yapının sağlanması amacıyla internet tabanlı bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım kullanışlı, güvenli ve projenin sistematik bir şekilde yürütülmesine olanak sağlamaktadır.
 • Öğrenciler çözemedikleri soruların fotoğrafını çekerek Okul, Sınıf ve Öğrenci No bilgilerinin girişini yaptıktan sonra diğer sayfada ders seçimi yaparak sisteme yükleyecektir. Bu aşamada yüklenen soru komisyonda görevli ilgili branş öğretmeninin ekranına düşer ve öğretmenler soruları cevaplandırır.
 • Öğrenciler sorgulama ekranında okul, sınıf ve öğrenci numaraları ile sorgulama yaparak soru çözümlerini görebilir.
 • Gönderilen soru fotoğrafları, açıklama ve yazışmalar 7 gün içerisinde sistem tarafından kalıcı olarak otomatik bir şekilde silinmektedir.

Gizlilik Politikası

Gizlilik Politikasında "kişisel veriler" kimliği belirli ya da belirlenebilir kılan her türlü bilgi veya bilgi parçalarını ifade eder. Bunlar tipik olarak ad soyad, adres, e-posta adresi ve telefon numaralarını içerir. Proje kapsamında kodlanan sistemin kullanımında aşağıdaki ilkelere göre hareket edilmektedir.

Ad Soyad Bilgileri

Öğrencilere ait ad soyad bilgileri talep edilmez ve saklanmaz.

T.C. Kimlik No

Kullanıcılara ait T.C. Kimlik Numarası talep edilmez, kullanılmaz ve saklanmaz.

İletişim Bilgileri

Öğrencilere ait adres, telefon veya e-posta gibi iletişim bilgileri talep edilmez.

IP ve Çerezler

Sistem, kullanıcıların IP adresi haricindeki analitik verilerin hiçbirini saklı tutmaz.

Bilgi Paylaşımı

Gönderilen soru ve yapılan yazışmalar hiçbir şekilde paylaşılmaz.

Soru Kayıtları

Sorular çözümlendikten itibaren 7 gün içinde kalıcı olarak silinir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sistemin kullanımı ile ilgili sıkça sorulan soru ve cevapları sizler için derledik.

 • Çözemediğiniz soruları internet tarayıcısından veya Android uygulaması üzerinden soru gönderme formunu doldurarak gönderebilirsiniz. Formda ilçe, okul adı, sınıf, şube ve öğrenci no gibi bilgiler talep edilmektedir.

 • Cevaplanan sorularınızı cevap sorgulama formunu doldurarak kontrol edebilirsiniz. Sorularınız cevaplandıktan sonra 7 gün içinde kalıcı olarak silinir.

 • Yazılı ders kitapları, soru bankaları gibi kaynakların ölçme değerlendirme süreçlerinin ne derece sağlıklı olacağı bilinmediğinden bu kaynaklarda zaman zaman hatalı sorular yer alabilir. Bu tip soruların çözümlerinde meydana gelecek yanlışlıklardan ve bilgi eksikliklerinden Şanlıurfa İl Millî Eğitim Müdürlüğü, müdürlüğe bağlı Ölçme Değerlendirme Merkezi, İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri ve soruları çözen öğretmenlerimiz sorumlu değildir.

 • Soruların çözümü için projenin ilçe temsilcileri öncülüğünde komisyonlar oluşturulmuştur. Bu komisyonlardaki öğretmenler kendi ilçelerinden gelen soruları çözmektedir.

 • Gönderdiğiniz sorular sistem tarafından otomatik olarak ilgili ders öğretmenine gönderilmektedir. Dolayısı ile sorunuzu sadece çözümü yapacak öğretmenler ve sistem yöneticileri görmektedir.

 • Sistemde öğrencilere ait hiçbir kişisel veri işlenmez. Sistem yöneticileri soruların hangi okul, şube, sınıf ve öğrenci numarasından geldiğini görebilir.

 • Bu hata okulunuzun sizi sisteme tanıtmamasından kaynaklanmaktadır. Okul idarenizle görüşerek sizi sisteme eklemelerini talep edebilirsiniz. Sisteme tanımlı olduğunuz halde formu yanlış doldurmanız durumunda yine bu hata ile karşılaşabilirsiniz.

 • Günümüz akıllı telefonlarının çektiği bir fotoğraf ortalama 4 megabayt büyüklüğündedir. İnternet hızınıza bağlı olarak bu fotoğrafın sisteme yüklenmesi zaman alabilir. Bu bekleme süresi sistemden kaynaklanmaz. Fotoğrafın yüklendiğine dair uyarı almadan ilgili ekrandan ayrılmayınız.

Şanlıurfa Ölçme Değerlendirme Merkezi

Bu proje Şanlıurfa İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi'nce yürütülmektedir.

Covıd-19 salgınından birçok ülke gibi maalesef ülkemiz de etkilenmiştir. Alınan tedbirler doğrultusunda okullarımızda eğitim uzun bir süredir uzaktan eğitimle sağlanmaktadır. Bu süreçte özellikle merkezi sınavlara hazırlanan öğrencilerimizin çözemedikleri soruları öğretmen ve idarecilerimizin desteğiyle çözmekte kararlıyız.

Bu proje yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda hayata geçirilmiştir.

Fırsat eşitliği

Bir kaç tık ile internetin olduğu her yerden öğrencilerimiz kolay bir şekilde sorularını çözdürerek bilgiye ulaşabiliyor.

Rehberlik

Öğretmenlerimiz, gelen soruları çözmenin yanı sıra soruların ait olduğu kazanıma göre öğrencilerimizi EBA'dan yararlanabilecekleri kaynaklara yönlendirebiliyor.